Co warto wiedzieć wybierając kocioł 5 klasy i ecodesign?

Przygotuj odpowiednio komin, zanim „zaprosisz” do swojej kotłowni kocioł najnowszej generacji. Najlepszym rozwiązaniem będzie ceramiczny wkład kominowy. Na rynku znajdziesz wiele kompletnych systemów kominowych wraz z ociepleniem. W nowo powstających budynkach mieszkalnych, ceramiczne wkłady stały się już standardem. Co w sytuacji starego, murowanego komina bez żadnego wkładu? W takiej sytuacji zalecamy implementację kwasoodpornego wkładu ze stali nierdzewnej. Zastanawiasz się zapewne, dlaczego tyle wymagań? Przecież wcześniej nie było wkładu, dom ogrzewał tradycyjny piec węglowy i nic złego się nie działo, prawda? Otóż kotły z certyfikatem 5 klasy i ecodesign cechują się wysoką sprawnością energetyczną, a co za tym idzie – niską temperaturą spalin. Niesie to za sobą ryzyko kondensacji wilgoci w kominie, która w połączeniu z kwasem siarkowym ma działanie silnie korozyjne. 

A co z rusztem awaryjnym?

Kotły 5 klasy i ecodesign nie posiadają rusztu dodatkowego (zwanego także rusztem awaryjnym), ani możliwości jego zamontowania. Mówi o tym jednoznacznie rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju, które weszło w życie w dniu 1 października 2017 roku. Za główny cel postawiono poprawę jakości powietrza w Polsce, dlatego zaostrzono wymagania energetyczno – emisyjne dla kotłów ogrzewających domostwa. Kategorycznie zabroniono spalania śmieci i innych odpadów, które umożliwiał własnie ruszt awaryjny. Wyjątek stanowi jedynie grupa kotłów zasypowych, w których ruszt jest głównym i jedynym paleniskiem. Należy pamiętać, że one także muszą spełniać rygorystyczne warunki 5 klasy.  

Sprawdź certyfikat

Upewnij się, że wybrany model kotła posiada certyfikat 5 klasy zgodnie z normą PN-EN 303-5:2012 oraz ecodesign (ekoprojekt). Sprawdź także, czy został wydany przez uprawnioną jednostkę certyfikującą z akredytacją. Warto zwrócić uwagę, czy na certyfikacie widnieje nazwa firmy, w której planujesz zakup. Spełnienie tych warunków będzie gwarantem zakupu kotła zgodnego z wymaganiami prawa, na zakup którego można pozyskać dofinansowanie. Wszystkie kotły oferowane przez naszą firmę poddano badaniom atestacyjnym w Instytucie Energetyki w Łodzi oraz w Centrum Badań Środowiska „SORBCHEM”. 

Ważne daty

1 październik 2017 r. –  w tym dniu weszło w życie rozporządzenie Ministerstwa Rozwoju, regulujące wymagania stawiane kotłom na paliwa stałe.

1 lipiec 2018 r. – do tego dnia można było dokonać zakupu kotła, niespełniającego wymagań 5 klasy. Odstępstwo od rozporządzenia dotyczyło wyłącznie kotłów wyprodukowanych jeszcze przed 1 październikiem 2017 roku. Od 1 lipca 2018 roku zaczął obowiązywać zakaz sprzedaży kotłów niższych klas.

1 styczeń 2020 r. – wszystkie kotły na paliwa stałe muszą nie tylko spełniać wymagania 5 klasy, ale także warunki ekoprojektu (więcej informacji znajdziesz tutaj) – dotyczy wszystkich krajów UE

Wymagania pod względem sprawności i emisji zanieczyszczeń w klasie 5 określa norma PN-EN: 303-5:2012. Ecodesign (ekoprojekt) określa natomiast Dyrektywa Unii Europejskiej, która podchodzi do tych zagadnień jeszcze bardziej rygorystycznie. Posiadanie przez kocioł certyfikatu 5 klasy nie oznacza, że kocioł spełnia wymagania ecodesign. Świadczy o tym odrębny certyfikat, wystawiony przez akredytowane laboratorium badawcze. W aktualnej ofercie KOTŁY WOŹNIAK wszystkie modele legitymują się certyfikatem 5 klasy i ecodesign.